Live auction - 4560372 - 20 Francs DEBUSSY FRANCE 1989 F.66.10B26
20 Francs DEBUSSY FRANCE  1989 F.66.10B26 UNC-
20 Francs DEBUSSY FRANCE  1989 F.66.10B26 UNC-20 Francs DEBUSSY FRANCE  1989 F.66.10B26 UNC-
最高出价方将支付18%的不含税的拍卖费用
拍卖结束日期 : 16 August 2022 18:06:54
竞拍人 : 1 竞拍人
面值 20 Francs DEBUSSY
日期: 1989
年代/省份/银行 Banque de France, XXe siècle
商品目录中的项代码 F.66.10B26
其它参考码 P.151
字母表、套、 B.026 n°556500
签名 Ferman, Dentaud, Charriau
盘点 Fayette / Kajacques : 83 ex.
描述
F.66 - 20 Francs DEBUSSY
Size: 75 x 140 mm
Date of creation/issue: 06 octobre 1981
Issue: 1980 - 1989
Date of withdraw: 01 janvier 2002
End of legal tender: 17 février 2002
正面的说明书 Claude Debussy. Turbulent sea with boulders
背面的说明书 Claude Debussy. Sets by L. Jusseaume for Pelléas et Mélisande in 1902
Watermark: Debussy
签名 Le Contrôleur Général, Le Secrétaire Général, Le Caissier Général (3 var.)
字母表、套、 1 to 26, 1,000,000 notes per letter
硬币制模工 Gravure : J.Jubert (R°), J.Herouard (V°). Dessin : B.Taurelle
Your Recently Viewed Items
10 NF sur 500 Francs Pointe à Pitre Spécimen SAINT PIERRE AND MIQUELON  1964 P.33s UNC-
10 NF sur 500 Francs Pointe à Pitre Spécimen SAINT PIERRE AND MIQUELON 1964 P